
Dvodnevni program o morskom otpadu: stručnjaci Instituta za oceanografiju i ribarstvo iz Splita predstavili rezultate IPA projekta DeFishGear
U petak 23. rujna 2016. na otoku Lokrumu znanstvenici Instituta za oceanografiju i ribarstvo iz Splita (IOR) održali su prezentaciju IPA projekta DeFishGear i Okrugli stol o morskom otpadu u Jadranu.
IOR je projektni partner na EU projektu financiranom kroz IPA Adriatic CBC program 2007 – 2013 pod nazivom Sustav gospodarenja napuštenom ribolovnom opremom u Jadranskoj regiji – (engl. „Derelict Fishing Gear Management System in the Adriatic Region (DeFishGear). Projektne aktivnosti provodi multidisciplinarni tim uključujući istraživačke institute, nacionalne i lokalne vlasti i nevladine udruge iz svih zemalja Jadransko-Jonske regije.
Predstavnici IOR-a i ostali suradnici na projektu predstavili su rezultate projektnih aktivnosti s posebnim osvrtom na teme monitoringa morskog otpada u hrvatskom dijelu Jadrana, uključujući mikroplastiku, te ulogu sektora ribarstva u uklanjanju morskog otpada i tkz. ghost nets, izgubljenih ribolovnih mreža. Raspravljalo se o problemima i perspektivama u vezi morskog otpada s ciljem što učinkovitijeg upravljanja otpadom i očuvanjem izvornih prirodnih vrijednosti. Sudjelovalo je ukupno 40-ak predstavnika nadležnih ministarstava, upravnih odjela Grada Dubrovnika i Županije, javnih ustanova zaštite prirode, Sveučilišta u Dubrovniku, Zavoda za javno zdravstvo itd.
Mario Tevšić, ravnatelj Rezervata Lokrum istaknuo je problematiku morskog otpada u kontekstu zaštićenog područja – posebnog rezervata šumske vegetacije Otoka Lokruma. Premda Rezervat Lokrum nema nadležnost u morskom pojasu, morski otpad je prepoznat kao ekološki problem, te ova ustanova svakodnevno ulaže napore i financijska sredstva u prikupljanje naplavljenog morskog otpada s obale i iz podmorja.
Tijekom svojih izlaganja, dr.sc. Dubravka Bojanić Varezić posebno je istaknula rezultate projekta DeFishGear kao što je uspostava metodologije monitoringa morskog otpada u Jadranu, i to otpada na površini mora, morskom dnu, plažama i čestica mikroplastike.
Također je objasnila da je projekt DeFishGear prvi projekt ove vrste u Hrvatskoj, te da su tek u okviru istog uspostavljeni temelji za istraživanja i praćenje stanja morskog otpada u Jadranskoj regiji. Također je kroz pilot aktivnosti u dvjema ribarskim lukama (Vira na Hvaru i Tribunj) i uključivanje ribara, komunalnih kompanija, lokalne vlasti, nautičkog centra i lučke uprave uspostavljena dobra praksa uklanjanja morskog otpada iz ribarskih mreža te njegovo propisno odlaganje na obali. Kao nastavak svih navedenih aktivnosti, IOR je prijavio novi međunarodni projekt u koji bi bio uključen veći broj dionika.
U subotu 24. rujna održan je edukativni program za djecu koji je uključio izlaganje i radionicu (praktični rad) o morskom otpadu, pod vodstvom dr.sc. Dubravke Bojanić Varezić i Jasne Šiljić.
Tijekom dvodnevnog programa prezentirani su radovi studenata Odsjeka za dizajn vizualnih komunikacija Umjetničke akademije Sveučilišta u Splitu s temom onečišćenja mora plastikom izrađeni (od morskog otpada) u okviru radionice Festivala znanosti ove godine. Voditeljice predmetne radionice su bile docentica Maris Cilić i stručne suradnice Daša Mamula i Jelena Perišić.
Program možete preuzeti ovdje:dnevni-red