Javna ustanova Rezervat Lokrum u suradnji sa Sveučilištem u Dubrovniku i Hrvatskom udrugom za arborikulturu organizirala je dvodnevni znanstveno-stručni skup s međunarodnim sudjelovanjem pod nazivom „Otok Lokrum: Od znanstvenih spoznaja do upravljanja zaštićenim područjem“. Pokrovitelji ovog skupa su Grad Dubrovnik, Dubrovačko-neretvanska županija i Ministarstvo zaštite okoliša i energetike. Na skupu održanom na Sveučilištu u Dubrovniku okupljen je veliki broj domaćih i međunarodnih znanstvenika i stručnjaka koji su svoj višegodišnji rad predstavili u publikaciji skupa – u Zborniku sažetaka i tijekom programa skupa kroz svoja izlaganja.
Zbornik sadrži ukupno 31 sažetak koje potpisuje 67 autora iz oko 30 hrvatskih i međunarodnih znanstvenih, stručnih i visokoobrazovnih institucija i udruga civilnog društva. U zborniku su uz pozvana izlaganja prikazane teme vegetacije i faune, obale i podmorja, kultiviranog vrtnog nasljeđa, prirodoslovlja i upravljanja zaštićenim područjem.
Tijekom 7 pozvanih izlaganja obrađene su teme raznolikosti leptira na Lokrumu, opisanih za znanost novih biljnih zajednica u Hrvatskoj, faune dubrovačkog područja s osvrtom na otok Lokrum, rizika pojave potkornjaka, otpada u moru i lokrumskih vrtova. Poseban osvrt na očuvanje faune šišmiša na otoku i plan njihova očuvanja tijekom obnove objekta kulturne baštine predočili su znanstvenici iz Velike Britanije iz Vincent Wildlife Trust.
Također su izložena 24 postera s 5 glavnih tema: vegetacija i fauna, obala i podmorje, vrtno i hortikulturno nasljeđe, prirodoslovlje i upravljanje područjem otoka Lokruma.
Uz brojne izlagače, na skupu su nazočili i predstavnici zaštićenih područja iz raznih dijelova Hrvatske te predstavnici nadležnog Ministarstva zaštite okoliša i energetike, predstavnici Grada Dubrovnika i Dubrovačko-neretvanske županije.
Tijekom ovog skupa razmijenjena su iskustva prikupljena tijekom posljednje 4 godine istraživanja i stručnog rada na Lokrumu sve s ciljem kvalitetnog upravljanja kako zaštićenim područjem Otokom Lokrumom tako i drugim zaštićenim i vrijednim područjima.
Nakon izlaganja otvorena je rasprava po temama koje su se izlagale, tijekom koje su se dale smjernice za daljnja istraživanja i mjere očuvanje ovog i drugih sličnih zaštićenih područja.
Nakon ovog skupa s temom Otoka Lokruma, održan je i skup pod naslovom „Arborikultura – izazovi nove struke u Hrvatskoj“. Ovaj skup organiziran je zajedničkom suradnjom Hrvatske udruge za arborikulturu, Javne ustanove Rezervat Lokrum i Sveučilišta u Dubrovniku. Tijekom drugog dana skupova organizirana je terenska prezentacija orezivanja stabla hrasta plutnjaka u Gruškom polju, rahljenja tla u zoni korijena i fertilizacija u suradnji s Drezga d.o.o., Arbofield d.o.o. i Herbafarm Magnolija d.o.o. Nakon toga sudionici su obišli Otok Lokrum uz stručno vodstvo.
Obilježavanje ove obljetnice, čijem ostvarenju su posebno doprinijeli znanstvenici i stručnjaci koji su uložili vrijeme i znanje kako bi prezentirali nove spoznaje o otoku Lokrumu te o globalno značajnim pitanjima navodi na promišljanje da ovakvih skupova treba biti i više. Neprocjenjiva je vrijednost razmjene iskustava i znanja kroz ovakva događanja te iskrenje novih ideja i započinjanje novih suradnji. Sve ovo poticaj je za neko novo okupljanje u povodu različitih lokrumskih obljetnica.