Obavljen ronilački terenski rad u podmorju otoka Lokruma u okviru projekta Istraži, educiraj, upravljaj – za očuvano podmorje Lokruma!
U okviru projekta Istraži, educiraj, upravljaj – za očuvano podmorje Lokruma!, istraživači i ronioci Udruge za prirodu, okoliš i održivi razvoj Sunce iz Splita, obavili su višednevni ronilački terenski rad u svrhu kartiranja podmorja i identifikacije vrsta i staništa te prikupljanja podataka za potrebe upravljanja ekološkom mrežom Natura 2000. Voditelj projekta je mr.sc. Matea Špika.
Tijekom terenskog rada poseban je osvrt bio na stanišni tip livade morske cvjetnice Posidonia, jednog od ukupno tri Natura 2000 stanišnih tipova u podmorju Lokruma (naselja posidonije (Posidonion oceanicae), grebeni i preplavljene ili dijelom preplavljene morske špilje).
Svojim aktivnostima ronioci su doprinijeli i ovogodišnjoj akciji čišćenja podmorja u okviru Zelene i Plave čistke koja je organizirana u suradnji s Gradom Dubrovnikom, Upravnim odjelom za urbanizam, prostorno planiranje i zaštitu okoliša.
Sukladno važećim zakonskim propisima, Javna ustanova Rezervat Lokrum upravlja područjem otoka Lokruma, a ne i pripadajućim podmorjem. Obzirom da je u tijeku izrada uredbe kojom će biti definirana nadležnost upravljanja područjima ekološke mreže u moru u Republici Hrvatskoj, očekuje se da će Javna ustanova Rezervat Lokrum preuzeti upravljanje podmorjem otoka Lokruma u pojasu cca 150 m od obale.
Stoga, provedba ovog projekta predstavlja doprinos boljem poznavanju, očuvanju i dugoročno kvalitetnijem upravljanju podmorjem otoka Lokruma.
Ovaj projekt odobren je od strane Grada Dubrovnika u okviru Javnog poziva za predlaganje projekata/programa iz područja zaštite okoliša i prirode na prostoru Grada Dubrovnika za 2018. godinu. Nositelj projekta je Udruga za prirodu, okoliš i održivi razvoj Sunce iz Splita, a partner je Javna ustanova Rezervat Lokrum.