Očuvanje faune šišmiša otoka Lokruma: Suradnja stručnjaka zaštite prirode i zaštite kulturne baštine
Javna ustanova Rezervat Lokrum provodi potrebna istraživanja i praćenje stanja faune šišmiša otoka Lokruma u suradnji s međunarodnim timom stručnjaka – Hrvatskim biospeleološkim društvom i Vincent Wildlife Trust-om iz Velike Britanije još od 2016. uz podršku Grada Dubrovnika.
Nakon opsežnog terenskog istraživačkog rada u lipnju ove godine i prikupljene nove vrijedne spoznaje o iznimnoj raznolikosti faune šišmiša otoka Lokruma, posebno njihovim skloništima u Benediktinskom samostanu i Maksimilijanovom ljetnikovcu, tijekom trodnevnog terenskog rada, dio tima istraživača faune šišmiša, izrađivači konzervatorske dokumentacije, predstavnici Zavoda za obnovu Dubrovnika i Javne ustanove Rezervat Lokrum razmatrali su mogućnosti i potencijalna rješenja očuvanja faune šišmiša u samom objektu u skladu s primjerima dobre prakse u Evropi. Zaključci temeljeni na znanstveno-istraživačkom radu bit će integrirani u konzervatorsku dokumentaciju koja je podloga za izradu projektne dokumentacije obnove samostanskog sklopa.
Obzirom na kategorije zaštite Lokruma kao prirodne i kulturne vrijednosti, u ovom procesu nadležna su tijela Ministarstvo zaštite okoliša i energetike i Ministarstvo kulture koja će svojim smjernica dodatno pomoći jedinstvenom primjeru obnove objekta i očuvanja faune šišmiša. Uz sve dosadašnje aktivnosti ove javne ustanove, uključujući i postavljanje muzejske izložbe “Tehnologije u biologiji: šišmiši” u Benediktinskom samostanu, namijenjene svim posjetiteljima, također je cilj brendirati vrstu šišmiša Kolombatovićevog dugoušana. Ova vrsta, koju je po prvi put za znanost, opisala hrvatska znanstvenica Beatrica Đulić, postat će zaštitni znak Lokruma koji će se doprinijeti promociji i interpretaciji vrijednosti otoka.
[/az_column_text] [/vc_column][/vc_row]