Okrugli stol o otpadu iz mora i prezentacija projekata vezanih za njegovu problematiku
U okviru projekta akronima ML-REPAIR koji je financiran putem INTERREG Italija – Hrvatska CBC Programa 2014-2020. – Smanjivanje i sprječavanje, integrirani pristup gospodarenju otpadom iz mora u Jadranu (REducing and Preventing, an integrated Approach to Marine Litter Management in the Adriatic Sea) održan je stručno-znanstveni program na otoku Lokrumu. Znanstvenici Instituta za oceanografiju i ribarstvo, Split – dr. sc. Pero Tutman, dr. sc. Dubravka Bojanić Varezić i dr.sc. Nika Stagličić održali su izlaganja s temom morskog otpada za stručnu javnost. Iznesena je problematika otpada u moru – globalno značenje te je ukazano na važnost monitoringa otpada na morskom dnu.
U okviru ovog projekta, znanstvenici Instituta za oceanografiju i ribarstvo će tijekom dva dana provoditi monitoring otpada na morskom dnu u podmorju otoka Lokruma. Svojim aktivnostima ronioci će doprinijeti i akciji čišćenja podmorja u okviru Zelene čistke.
Otpad u moru se smatra jednim od glavnih problema morskog okoliša u kojem se pojavljuje u značajnim količinama i negativno djeluje na staništa i organizme, a akumulira se na morskom dnu. Problematika otpada u moru prepoznata je kao glavna prijetnja morskim ekosustavima kako na globalnoj razini, tako i u Mediteranu.
Osnovni cilj projekta je određivanje novih strategija za smanjenje onečišćenja Jadrana otpadom. Projektne aktivnosti koje se provode u podmorju otoka Lokruma – području ekološke mreže Natura 2000 izravno doprinose temeljnoj zadaći Javne ustanove Rezervat Lokrum – zaštiti prirode.