
Tehnički muzej Nikola Tesla ima čast pozvati Vas na otvorenje izložbe
TEHNOLOGIJE U BIOLOGIJI: ŠIŠMIŠI
u ponedjeljak 18. veljače 2019. u 18 sati, u Tehničkom muzeju Nikola Tesla – ulaz u rudnik, Savska cesta 18, Zagreb.
Izložba ostaje otvorena do travnja 2019.
Detalji o izložbi:
Organizatori: Теhnički muzej Nikola Tesla i Javna ustanova Rezervat Lokrum
Autori izložbe izložbe i tekstova: Katarina Ivanišin–Kardum / Tehnički muzej Nikola Tesla, Marija Crnčević / Javna ustanova rezervat Lokrum, Daniela Hamidović / Hrvatsko biospeleološko društvo, Henry Schofield / Vincent Wildlife Trust, UK, Dina Rnjak / Geonatura d.o.o.
Likovni postav: Katarina Ivanišin–Kardum i Dino Taslaman
Mjesto održavanja: Tehnički muzej Nikola Tesla, ulaz u rudnik i stalni postav – Odjel prometna sredstva, Savska cesta 18, Zagreb
Radno vrijeme: utorak-petak 9 do 17 sati, subota-nedjelja 9 do 13 sati, ponedjeljkom i praznikom zatvoreno
Izložbu se može razgledati isključivo uz stručno vodstvo, svaki radni dan Muzeja, utorak – petak u 14:30 sati i vikendom u 10:30 sati.
Za razgled izložbe vrijedi ulaznica za zbirke Muzeja.
Realizacija izložbe i kataloga potpomognuta je sredstvima Grada Dubrovnika.
U današnje vrijeme znanstvenici i stručnjaci istražuju prirodu različitim naprednim tehnologijama pomoću kojih nam otkrivaju i približavaju dosad nepoznato. Izložbom Tehnologije u biologiji: šišmiši, povezuje se svijet šišmiša i tehnologija koje se koriste za njihovo istraživanje s pojedinim predmetima iz stalnog postava Tehničkog muzeja Nikola Tesla koji koriste tehnologije razvijene na temelju proučavanja i saznanja o šišmišima. Izložba je rezultat dvogodišnjeg istraživanja šišmiša na otoku Lokrumu. Ostvarena je s ciljem da se otvore novi vidici svima, prvenstveno mladim istraživačima u prirodnim i tehničkim znanostima. Postavljena je na ulazu u muzejski rudnik, intervencijom u sporedni radni prostor, s poveznicama u stalnom postavu, Odjelu Prometna sredstva. Zvukovi eholokacije koju šišmiši koriste dok lete u većini slučajeva nečujni su za čovjeka. Uređaj koji omogućuje utvrđivanje prisutnosti šišmiša pretvarajući njihovo glasanje, tj. eholokaciju, u zvukove koje može čuti čovjek naziva se ultrazvučnim detektorom ili “bat detektorom”. Na izložbi će se čuti glasanje šišmiša snimljeno tijekom istraživanja pomoću bat detektora. Na otoku Lokrumu istraživači su primjenjivali još jednu metodu proučavanja šišmiša i otkrivanja njihovih putanja leta, njihovih skloništa i vremena aktivnosti. Ta se metoda naziva telemetrijom. Tijekom istraživanja se na pojedine jedinke šišmiša pričvrsti vrlo mali radio–odašiljač koji šišmiši odbacuju za oko 10 dana. U tom razdoblju, istraživači opremljeni radio–prijemnicima i usmjerenim antenama mogu pratiti šišmiše i odrediti njihov položaj u prirodi. Prikupljeni se podatci obrađuju te se izrađuju karte njihovog kretanja, a jedna takva karta može se vidjeti na izložbi. Istraživanja šišmiša suvremenim tehnologijama kao što su primjena bat detektora i telemetrije na izložbi su prikazana 9-minutnim filmom s terena, autora Borisa Krstinića.
U Tehničkom muzeju Nikola Tesla čuva se velik broj muzejskih predmeta koji nas uvode u različita tehnička dostignuća i rješenja. Pojedina su rješenja nastajala tijekom dužih razdoblja u povijesti čovjekova djelovanja. Leonardo da Vinci (1452.—1519.), talijanski slikar, arhitekt i izumitelj, prije više od 500 godina prvi je razrađivao zakone letenja. Proučavajući krila i let šišmiša osmislio je napravu za let čovjeka. Reprodukcije da Vincijevih crteža razrade te ideje u stalnom su postavu Odjela Prometna sredstva Tehničkog muzeja Nikola Tesla.
Ipak, od osmišljavanja naprave za let do konstrukcije današnjeg suvremenog aviona bio je dug put. Zanimljivo je spomenuti da je priroda bila poticaj i u konstrukciji prvog hrvatskog zrakoplova. Proučavajući let leptira i ptica, taj prvi hrvatski zrakoplov konstruirao je kemičar i izumitelj Slavoljub Penkala (1871.— 1922.) 1910. godine, čime se pridružio svjetskim tehničkim velikanima na području zrakoplovstva. U Tehničkom muzeju Nikola Tesla, izložena je maketa druge, kasnije inačice aviona Slavoljuba Penkale.
Proučavanje šišmiša i njihovog snalaženja u prostoru pomoću eholokacije pridonijelo je razvoju važnih tehničkih dostignuća — radara i sonara. Jednako kao što šišmiši proizvode zvuk koji se širi kao val, tako i ti uređaji odašilju i primaju povratne valove na temelju kojih mogu izračunati udaljenost ili brzinu nekih objekata, kao što su podmornice, zrakoplovi i slično. Zanimljivo je da je osmišljavanju radara pridonio i znanstvenik Nikola Tesla početkom 20. stoljeća.
U stalnom postavu Odjela Prometna sredstva Tehničkog muzeja nalazi se i mala talijanska podmornica CB–20, proizvedena 1943. godine u Milanu u Italiji. Ta podmornica jedina je od 26 proizvedenih podmornica toga tipa koja je sačuvana nakon Drugog svjetskog rata. Od 2008. do 2009. godine na njoj su izvršeni unutarnji i vanjski konzervatorsko–restauratorski radovi. Tijekom tih radova na trup podmornice je, prema originalnim nacrtima, ugrađen uređaj PEL — podvodni eho lokator. PEL je naprava za otkrivanje objekata pod površinom vode emisijom i prijemom reflektiranih ultrazvučnih valova. Javna ustanova Rezervat Lokrum nastavlja suradnju s Tehničkim muzejom Nikola Tesla i svim suradnicima te planira postavljanje ove izložbe na otoku Lokrumu ovog ljeta.”
Hvala
Impresum
Tehnologije u biologiji: šišmiši
Organizatori
Tehnički muzej Nikola Tesla
Zagreb—HR
Javna ustanova Rezervat Lokrum
Dubrovnik—HR
Za organizatore
Markita Franulić / Tehnički muzej Nikola Tesla
Ivica Grilec / Javna ustanova Rezervat Lokrum
Autori izložbe i tekstova
Katarina Ivanišin–Kardum / Tehnički muzej Nikola Tesla
Marija Crnčević / Javna ustanova rezervat Lokrum
Daniela Hamidović / Hrvatsko biospeleološko društvo
Henry Schofield / Vincent Wildlife Trust, UK
Dina Rnjak / Geonatura d.o.o.
Stručni suradnici
Neda Staklarević / Tehnički muzej Nikola Tesla
Anita Glover / Vincent Wildlife Trust, UK
Boris Krstinić, Petra Žvorc, Damjan Krstinić, Vida Zrnčić / Hrvatsko biospeleološko društvo
Kruno Ivanišin / Arhitektonski fakultet, Sveučilište u Zagrebu
Likovni postav
Katarina Ivanišin–Kardum
Dino Taslaman
Tehnički postav
Igor Elez
Zvonimir Ambruš/ Tehnički muzej Nikola Tesla
Dizajn i ilustracije
Narcisa Vukojević
Edukativni program
Katarina Ivanišin–Kardum
Lektura
Kate Stijačić
Fotografije
Boris Krstinić
Daniela Hamidović (fotografija malog potkovnjaka)
Video materijal
Boris Krstinić
Audio materijal
Dina Rnjak
Daniela Hamidović
Preparator
Goran Martinović
Odnosi s javnošću
Marijo Zrna
Realizacija izložbe i kataloga potpomognuta je sredstvima Grada Dubrovnika.
Kontakt: Katarina Ivanišin-Kardum, viši muzejski pedagog, Tehnički muzej Nikola Tesla, katarina.ivanisin.kardum@tmnt.hr, 014881643