U edukativnim aktivnostima na Lokrumu u 2018.g. sudjelovalo preko 2600 osoba svih uzrasta!
U sezoni 2018.g. na Lokrumu je održano 48 edukativnih radionica na kojima su sudjelovala djeca predškolske i školske dobi, studenti prirodnih znanosti ali i stručna publika koja je došla razmijeniti svoje znanje sa stručnjacima koji su vodili radionice
Održano je 10 radionica za vrtićku djecu koje su bile prilagođene njihovom uzrastu, a proveli su ih djelatnici službe nadzora Rezervata Lokrum i vanjski stručnjaci. Za učenike koji pohađaju osnovnu školu održano je 18 edukativnih radionica u sklopu terenske nastave. Cilj terenske nastave je potaknuti intelektualnu radoznalost i pritom stvoriti motivaciju za otkrivanje, istraživanje i stvaranje u godinama odrastanja. Povodom obilježavanja Dana zaštite prirode u Hrvatskoj i Međunarodnog dana bioraznolikosti na Lokrumu je održana edukativna radionica na temu:“ Voda u kršu i bioraznolikost“, a Međunarodni dan biološke raznolikosti i Dana zaštite prirode u Republici Hrvatskoj na Lokrumu je obilježen izložbom dječjih radova na temu Plastično nije fantastično!
Edukacija svih uzrasta jedna je od osnovnih misija naše ustanove, a obrazovanje mladih naraštaja najveće je ulaganje po pitanju zaštite prirode, odnosno opstojnosti jednog od naših najvećih resursa. Već dugi niz godina Rezervat Lokrum surađuje s Institutom za more i priobalje Sveučilišta u Dubrovniku u obilježavanju „Tjedna botaničkih vrtova“. Ove godine održana je edukativna radionica „Botanički detektivi u lovu na blago Lokruma“, edukativna fotoradionica „Proljeće u Botaničkom vrtu“ u suradnji s fotoklubom Marin Getaldić Dubrovnik, program „Čitamo u prirodi“ u suradnji s Dubrovačkim knjižnicama Dubrovnik, te stručni obilazak Botaničkog vrta na Lokrumu uz vodstvo dr.sc. Katije Doline.
Uz navedeno Javna ustanova Rezervat Lokrum u ovoj sezonu organizirala je i 17 stručnih izlaganja za zainteresiranu javnost:“ Ptice i Katastar zelenila“, koju je predstavili istraživači Udruge Biom na Lokrumu Bila je to prigoda da se široj javnosti prezentiraju rezultati istraživanja ptica koje se provodilo tijekom 2017. god. te baze podataka Katastra zelenila.
Studenti sveučilišta u Dubrovniku sudjelovali su u stručnom izlaganju na temu „Otkriće otoka Lokruma u očima putopisaca“, a pridružili su se i edukaciji o zbrinjavanju strogo zaštićenih morskih životinja, metodama istraživanja i uzorkovanja morske vode.
Udruga za prirodu, okoliš i održivi razvoj Sunce, u suradnji s Javnom ustanovom Rezervat Lokrum u okviru projekta „Istraži, educiraj, upravljaj – za očuvano podmorje Lokruma“ održala je trening/radionicu za studente Odjela za akvakulturu Sveučilišta u Dubrovniku i djelatnike institucija iz područja zaštite prirode na temu „Upravljanje zaštićenim područjima“. Cilj organizirane radionice je unaprjeđenje znanja studenata i djelatnika u sektoru zaštite prirode o upravljanju zaštićenim morskim područjima i područjima ekološke mreže Natura 2000.
Na otoku je obilježen i Dan sv. Benedikta, program je to koji je nastao kao rezultat suradnje Javne ustanove Rezervat Lokrum i Katedralne župe Velike Gospe. Ovom prilikom otac Jozo Milanović, benediktinac iz samostana sv. Kuzme i Damjana sa Ćokovca na otoku Pašmanu je govorio o sv. Benediktu, monasima tj. benediktincima u Europi i Hrvatskoj. U okviru projekta Istraži, educiraj, upravljaj – za očuvano podmorje Lokruma! Udruge za prirodu, okoliš i održivi razvoj Sunce iz Splita, na otoku Lokrumu organizirano je predavanje „Organizacija ronilačkog terenskog rada u zaštićenim područjima“ koje je održala mr.sc. Matea Špika, biolog i ronilac, voditelj projekta. U okviru projekta akronima ML-REPAIR koji je financiran putem INTERREG Italija – Hrvatska CBC Programa 2014-2020. održan je stručno-znanstveni program na otoku Lokrumu. znanstvenici Instituta za oceanografiju i ribarstvo, Split – dr. sc. Pero Tutman, dr. sc. Dubravka Bojanić Varezić i dr.sc. Nika Stagličić održali su izlaganja s temom morskog otpada za stručnu javnost. Iznesena je problematika otpada u moru – globalno značenje te je ukazano na važnost monitoringa otpada na morskom dnu.
Pred sam kraj ljeta građani, studenti i članovi udruga s područja Dubrovnika pridružili se akciji čišćenja podmorja otoka Lokruma pod nazivom Plava čistka, na taj način Hrvatska se pridružila volonterima 150 zemalja s kojima će, u sklopu Svjetskog dana čišćenja (‘World CleanUp Day’) i Međunarodnog dana zaštite ozonskog sloja, ukloniti otpad iz okoliša te educirati javnost o važnosti uklanjanja otpada.
Sva naša buduća istraživanja i dalje ćemo dijeliti sa zainteresiranom javnošću, način je to na koji doprinosimo boljem poznavanju, očuvanju i dugoročno kvalitetnijem upravljanju otokom Lokrumom i njegovim podmorjem.