Otok Lokrum pruža povoljne ekološke uvjete za razvoj bogatoga i raznovrsnog životinjskog svijeta, koji još nije dovoljno istražen.
Ovdje ćemo vas upoznati s nekoliko skupina kopnenih kralješnjaka.
Kornjača čančara (Testudo hermanni) nastanjuje suha, kamenita, grmljem obrasla staništa. Neobično je otporna i izuzetno dobro preživljava ozljede; sporo raste, ali živi više od stotinu godina. Hrani se uglavnom biljkama, ali i kukcima i uginulim životinjama. Od 1965. zaštićena je zakonom.
Plah i brz veliki zelembać (Lacerta trilineata) najveći je srednjoeuropski gušter, dug do 40 cm. Nastanjuje topla i kamenita područja obrasla niskim raslinjem, a hrani se kukcima i njihovim ličinkama, paucima i crvolikim životinjicama.
Kućni macaklin (Hemidactylus turcicus) rado se zadržava u zgradama. Brz i okretan, aktivan je noću, kad se hrani kukcima i paucima mekanoga pokrova.
Zmijoliki gušter blavor (Ophisaurus apodus) dužine je do 110 cm, tijela prekrivenoga tvrdim ljuskama. Prednje su mu noge zakržljale, a stražnje su vidljive samo u obliku dviju ljuskica. Živi na otvorenim krškim područjima bez raslinja; brzo se kreće i skriva pod kamenjem. Hrani se
raznolikom životinjskom hranom.
Lokrum ima veliko značenje i za selidbu ptica jer im je prvo odmorište nakon prelijetanja velikih morskih površina za proljetne selidbe, te posljednje odmorište za jesenje selidbe. Na otoku je zabilježeno 156 vrsta ptica svrstanih u 43 porodice.
Ta velika raznolikost rezultat je povoljnoga zemljopisnog položaja i vegetacijskih osobitosti otoka.
Gnjezdaricama se smatra 31 vrsta, iako neke samo tijekom jedne ili nekoliko godina: na pr. grabljivice sivi sokol (Falco peregrinus), škanjac mišar (Buteo buteo), kobac ptičar (Accipiter nisus) i velika ušara (Bubo bubo), zatim galeb klaukavac (Larus argentatus), crna i bijela čiopa (Apus apus, A. melba), lastavica pokućarka (Hirundo rustica), zeba bitkavica (Fringilla coelebs), gugutka (Streptopelia decaoto) i muharica (Muscicapa striata).
Vrtovima, parkovima i šumama luta nekoliko vrsta sisavaca, većinom sumračnih i noćnih životinja koje zimu prospavaju.
Bjeloprsi jež (Erinaceus concolor) hrani se kukcima, sitnim životinjama, plodovima i ptičjim jajima.
Veliki ili sivi puh (Glis glis) gnijezdo gradi u dupljama i pukotinama stijena. Dobar je skakač i penjač, koji se hrani vrlo raznolikom hranom biljnoga i životinjskog podrijetla.